Разлика помеѓу преработките на „Идо“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: ортографск → правописн
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: ортографск → правописн)
}}
 
'''Идо''' е создаден вештачки јазик создаден со цел да стане универзален втор јазик за луѓето што зборуваат со различни лингвистички позадини. Тоа се создало како по примерот на [[англиски]] и [[француски јазик]] кои се користат како лингва франка т.е. [[универзални јазици]]. За разлика од [[англиски]] кој е природен јазик, идо бил специфично дизајниран за граматички, ортографскиправописни и лексикографски правила. Идо е карактеризиран како свесно создаден вештачки јазик. Најпознат е [[есперанто]] а потоа идо е следбеник на овој јазик и се мисли кој е на второ место идо или [[интерлингва]] јазик.
== Надворешни врски ==
* [http://www.idistaro.com Idistaro.com, community site for speakers and learners of Ido]
* [http://www.davidmann.us/ido/dictionaries/ Dyer Dictionary]
* [http://www.websters-online-dictionary.org/translation/Ido/ Webster's Ido-English Dictionary]
 
 
{{Вештачки јазик-никулец}}
 
 
{{вештачки јазици}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Вештачки јазици]]
[[Категорија:Есперанто]]