Југозападен Регион: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(mk.wikipedia.org/wiki/Југозападен_Регион)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Југозападен Регион''' — еден од [[Региони на Македонија|осумте]] статистички региони на [[Македонија]]. Овој регион се наоѓа во западниот дел на земјата и се граничи со [[Албанија]], како и со следните региони: [[Пелагониски Регион|Пелагонискиот]], [[Полошки Регион|Полошкиот]], [[Скопски Регион|Скопскиот]] и [[Вардарски Регион|Вардарскиот]]. Главен центар на регионот е градот [[Охрид]]. Наречен е по [[Охридско-струшка Котлина|Охридско-струшкото Поле]].
 
== Општини ==