Разлика помеѓу преработките на „Свети Винко Паулски“

нема опис на уредувањето
с (Andrew012p ја премести страницата Св. Винко Паулски на Свети Винко Паулски)
'''Св.Свети Винко Паулски''' ([[1581]], [[Аквитанија]] – [[1660]], [[Париз]]) е католички [[светец]].
==Животопис==
Св. Винко Паулски се родил во [[1581]] година, во [[Аквитанија]]. Уште во младоста одлучил да стане [[свештеник]], откако го завршил студирањето на [[Теологија|теолошки]] науки. Потоа ја основал конгрегација за мисија, позната како „Лазаристи“, со цел да им помага на сиромашните. Неговите мисионери биле распространети низ целиот свет, а многумина од нив загинале како маченици во [[Кина]]. Исто така, во соработка со св. Лујза Марилац, св. Винко Паулски ја основал конгрегацијата на милосрдните сестри за негување на болните лица. Св. Винко Паулски починал во [[Париз]], во [[1660]] година.<ref>„Верски календар“, ''Дневник'', година XX, број 6175, вторник, 27 септември 2016, стр. 30.</ref>