Разлика помеѓу преработките на „Вграден систем“

Додадени 18 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: процесор → обработувач (3)
с (Јазично подобрување, replaced: процесори → обработувачи (5))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: процесор → обработувач (3))
 
[[Податотека:DHCOM_Computer_On_Module_-_AM35x.jpg|десно|мини| ''Вграден систем'' на картичка со приклучок со процесоробработувач, меморија, напојување и надворешни интерфејси]]
'''Вграден систем''' е компјутерски систем &mdash; комбинација на [[Централна обработувачка единица|компјутерски процесоробработувач]], [[Сметачко памтење|компјутерска меморија]] и периферни уреди со влез / излез &mdash; кој има посветена функција во поголем механички или електричен систем.<ref name="Barr-glossary">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.netrino.com/Embedded-Systems/Glossary|title=Embedded Systems Glossary|last=Michael Barr|authorlink=Michael Barr (software engineer)|work=Neutrino Technical Library|accessdate=2007-04-21}}</ref><ref>{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=BjNZXwH7HlkC&pg=PA2|title=Embedded systems design|last=Heath|first=Steve|publisher=Newnes|year=2003|isbn=978-0-7506-5546-0|edition=2|series=EDN series for design engineers|page=2|quote=An embedded system is a [[microprocessor]] based system that is built to control a function or a range of functions.}}</ref> ''Вграден е'' како дел од целосен уред, честопати вклучувајќи електричен или електронски хардвер и механички делови. Бидејќи вградениот систем обично ги контролира физичките операции на машината во која е вграден, тој често има ограничувања во компјутерот во реално време. Вградените системи контролираат многу уреди кои се вообичаени денес.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Programming embedded systems: with C and GNU development tools|last=Michael Barr|last2=Anthony J. Massa|publisher=O'Reilly|year=2006|isbn=978-0-596-00983-0|pages=1–2|chapter=Introduction|chapter-url=https://books.google.com/books?id=nPZaPJrw_L0C&pg=PA1}}</ref> Деведесет и осум проценти од сите произведени микрообработувачи се користат во вградените системи.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.embedded.com/electronics-blogs/barr-code/4027479/Real-men-program-in-C|title=Real men program in C|last=Barr|first=Michael|date=1 August 2009|work=Embedded Systems Design|publisher=TechInsights (United Business Media)|page=2|accessdate=2009-12-23}}</ref>
 
Современите вградени системи честопати се засноваат на [[Микроуправувач|микроконтролери]] (т.е. микрообработувачи со интегрирана меморија и периферни интерфејси), но обичните микрообработувачи (користејќи надворешни чипови за меморија и кола на периферни интерфејси) се исто така чести, особено кај покомплексните системи. Во секој случај, користените обработувачи (и) може да бидат типови кои се движат од општа намена до оние специјализирани во одредена класа на пресметки, или дури и обичај дизајнирани за применливата апликација. Заедничка стандардна класа на посветени обработувачи е процесоротобработувачот за дигитален сигнал (DSP).
 
Бидејќи вградениот систем е посветен на специфични задачи, инженерите за дизајн можат да го оптимизираат за да ја намалат големината и цената на производот и да ја зголемат сигурноста и перформансите. Некои вградени системи се масовно произведени, а имаат корист од економијата на обем .