Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Одземени 4 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Движења на дебелото црево: Правописна исправка, replaced: префрлува → префрла
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
с (→‎Движења на дебелото црево: Правописна исправка, replaced: префрлува → префрла)
 
== Движења на дебелото црево ==
 
Со перисталтичните движења химусот преку илеоцекалната валвула се префрлувапрефрла во дебелото црево. Долж дебелото црево химусот се движи по пат на пендуларните и перисталтичните движења. Движењата се бавни, а со тоа се објаснува и долгото забавување на остатоците од храната во дебелото црево. Дебелото црево е инервирано од вегетативноит нервен систем (симпатикус и парасимпатикус).
 
== Ресорпција на дебелото црево ==