Ербас А380: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Пилотска кабина и електроника: Јазично подобрување, replaced: процесори → обработувачи
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎ЕрбасА380: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eр → ер)
с (→‎Пилотска кабина и електроника: Јазично подобрување, replaced: процесори → обработувачи)
Пилотската кабина се наоѓа помеѓу главниот и горниот кат. Пристапот до пилотската кабина е од главниот кат, преку врата која се затвара и заклучува. Пилотксата кабина е направена за максимум пет лица. За првпат во авионите на „Ербас“ е претставен терминал за одржување за време на летот, кој ја надополнува пилотската кабина со документи. Под пилотската кабина исто така припаѓа и терминалот за информации за време на летот.На пример таму се огласени интерактивни карти за навигација, временски листи, и списоци за проверка. Од пилотската кабина постои влез кој води до одделението за електроника, кој претставува центар за контролирање на авионот и содржи различни компјутери и други компоненти.
 
Одделението за електрониката претежно се базира на [[интегрирана модуларна електроника]], која „Ербас“ за првпат ја воведува во А380. Овде спаѓаат електронските функции за климатизација, црната кутија за комуникацијата во пилотската кабина, снабдување со електрична енергија, функциите за слетување и излетување, управување на кочниците и системот за управување и се наоѓаат на вкупно осум различни компјутери на интегрираната модуларна електроника. Интегрираните модуларни компјутери, кои исто така се наречени (влезно/излезен модул со јадрен процесор), се идентични со процесоритеобработувачите на персоналните компјутери, сепак тие се разликуваат во одредени сигнал посредници за секој од системите за интегрирани системи.
 
Компјутерите на интегрираната модуларна електроника меѓусебно се поврзани со мрежа за сигурност на важни апликации кои се поврзани со централа со осум прекинувачи.