Спомен-куќа на Петар Поп Арсов: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: библијата → Библијата
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Cе → Се)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: библијата → Библијата)
Во 1986 година куќата била конзервирана и била поставена музејската поставка.<ref>[http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=F22D32511B7397438BA561A87A6969C1 ПОДНОВУВАЊЕ НА СПОМЕН-КУЌИТЕ НА ПОП АРСОВ И НА НЕДЕЛКОВСКИ]</ref> Истата година, куќата била прогласена за [[културно наследство на Македонија]].<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://vardarski.mk/2017/10/01/spomen-kuk-ata-na-petar-pop-arsov-vo-bogomila/|title=Спомен куќата на Петар Поп Арсов во Богомила|last=|first=|date=|work=Vardarski.mk|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=5 август 2018}}</ref>
 
Во текот на повеќе децении оваа спомен-куќа била посетена од илјадници посетители. Од куќата на Петар Поп Арсов во средината на 90-тите биле украдени библијатаБиблијата, пиштол и нож, а во 2012 година била оштетена.<ref name=":0" /> Со средства од [[Министерство за култура на Македонија|Министерството за култура]] била извршена санација.
 
== Галерија ==