Битка кај Гранада: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари]], 1 → јануари [[1)
сНема опис на уредувањето
 
|image=[[Податотека:La Rendición de Granada - Pradilla.jpg|300px]]
|caption=''Капитуација на Гранада'', од [[Франсиско Прадила]], 1882 година
|partof=the [[Реконквиста]]та
|date=[[2 јануари]] [[1492]]
|place=[[Гранада]], [[Шпанија]]
}}
 
'''Битката кај Гранада''' се одвилабитка одиграна на [[2 јануари]] [[1492]] година помеѓу христијанските сојузници предводени од [[Кралство Арагон]] и [[Кралство Кастиља]] од една страна и [[Гранадски емират|Гранадскиот емират]] од друга страна, предводени од [[Мухамед XII од Гранада]]. Градот на поверќе пати бил ставен во опсада од страна на [[христијанство|христијаните]], но без успех. Така, христијаните конечно во [[1492]] година успеале да го заземат градот. Ова означувало крај на [[Маври|маварското]] владеење и распаѓање на [[ел-Андалуз]] по скоро [[780]] години од една страна, и обединување на двете христијански кралства во една држава под името [[Шпанија]].
 
{{DEFAULTSORT:Гранада}}