Разлика помеѓу преработките на „Мочовод“

Додадени 8 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник
с
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
 
| DorlandsID = Ureter
}}
'''Мочовод''' ('''уретер''') е парен цевчест орган од [[уринарниот систем]] кој се протега од врвот на [[бубрежна карлица|бубрежната карлица]] до [[мочен меур|мочниот меур]]. Кај возрасни, мочоводите вообичаено се долги 25-30 25–30 cm, со дијаметарпречник од ~3–4  mm. Според локализацијата, мочоводот се дели на два дела: абдоминален и карличен дел.
 
{{Анатомија на уринарниот систем}}