Разлика помеѓу преработките на „Ерта Але“

Одземени 16 бајти ,  пред 4 месеци
с
Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник (4)
с (→‎Историја: Отстранет излишен знак во навод, replaced: ,| → |)
с (Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник (4))
 
=== Местоположба и топографија ===
Вулканот Ерта Але, иако не е многу висок (613 метри надморска височина) многу е широк и изнесува триесет километри во дијаметарпречник. Тој е дел од вулкански систем кој ги вклучува, од север кон југ, [[Гада Але]], [[Алу Дала Фила]], [[Борале Але]], Ерта Але, [[Халји Губ]] и [[Але Багу]] кој се протега на 95 километри должина и 42 километри широчина. Се наоѓа на јужно од вулканот [[Далол (вулкан)|Д<nowiki/>алол]].
 
Ерта Але на врвот има 1 600 метри долга и 700 метри широка [[Купа|ку<nowiki/>па]], свртена во насока север-југ.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.volcanodiscovery.com/erta_ale.html|title=Erta Ale|work=www.volcanodiscovery.com|accessdate=2017-12-16}}</ref> Во купата лежат два[[Вулкански кратер| к<nowiki/>ратера]] во облик на кружни бунари со вертикални ѕидови. Според вулканската активност, лавини езера се наоѓаат во овие кратери, и тие исчезнат или надоаѓаат привремено.<ref name=":0">{{Наведени вести|url=http://bigthink.com/eruptions/volcano-profile-erta-ale|title=Volcano Profile: Erta Ale|last=Klemetti|first=Erik|work=Big Think|access-date=2017-12-16}}</ref>
Сместен во [[Пустина|пустински]] и не многу лесно пристап регион, вулканот Ерта Але бил откриен во 1906<ref name=":1">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.atlasobscura.com/places/erta-ale|title=Erta Ale|work=Atlas Obscura|language=en|accessdate=2017-12-16}}</ref> а вулканолозите почнале да го проучуваат дури од доцните [[1960-ти]] и раните [[1970-ти]].
 
Во [[1968|1968 година]], првата француско-италијанска вулканолошка експедиција дошла на врвот на Ерта Але. [[Арун Тазиеф]] и [[Џорџо Маринели]] виделе две [[лавино езеро|лавини езер]]а<ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/2034917|title=L'odeur du soufre : expédition en Afar|last=1914-1998.|first=Tazieff, Haroun|date=1975|publisher=Stock|isbn=9782234002623|location=Paris|oclc=2034917}}</ref><span> .</span> Во северниот [[Вулкански кратер|кратер]] езерото од сто метри во дијаметарпречник било многу активно а во централниот кратер, имало езеро од 65 метри во дијаметарпречник и тоа било помалку активно. Двете езера се наоѓале на длабочина од 165 метри и биле активни најмалку од [[1906|1906 година]]. Нивото на езерата не престанало да оди нагоре<span> </span>: во [[1971|1971 година]], тие биле на само десетина метри од работ на кратерите и го имале отприлика истиот дијаметарпречник а во [[1972|1972 година]], тие протекле поплавувајќи го подот на [[Купа|к<nowiki/>упата]]. Тоа траело до [[1974|1974 година]].
 
=== Ерупции ===