Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Одземени 4 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник
с (Правописна исправка, replaced: често пати → честопати)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
DorlandsID = Large intestine
}}
'''Дебелото црево''' ([[Латински јазик|латински]]: ''intestinum crassum'') е дел од [[Систем за варење|системот за варење]] кој се надоврзува на тенкото црево. Долго е околу 1,5 метри, но, за разлика од [[Тенко црево|тенкото]], има поголем дијаметарпречник. Се диференцира на 3 дела:
 
* [[Слепо црево]] (''coecum'') со ''црвовиден израсток'' (''appendix vermiformis'');