Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Вселенска надзорна мрежа: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник
с (→‎Синхронизирана класификација: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник (2))
с (→‎Вселенска надзорна мрежа: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
 
Главна статија: надзорната мрежа на просторот на САД
Надзорната мрежа на просторот на САД ([[United States Space Surveillance Network|SSN]]), дивизија на Соединетите Американски Држави стратешката команда , е следење на објекти во орбитата на Земјата од 1957 година кога Советите за големината на вселената, со лансирањето на Спутник I. Од тогаш, SSN го следат повеќе од 26.000 предмети. На SSN моментално има повеќе од 8.000 патеки создадени од човекот кои орбитираат околу предметите. Остатокот се повторно влезе во атмосферата на Земјата и се распадна, или преживеале повторен влез и влијаеше на Земјата. На SSN песни предмети, кои се 10 сантиметри во дијаметарпречник (безбол големина) или поголема; оние кои орбитираат околу Земјата, сега се движат од сателити што тежи неколку тони на парчиња помина ракета тела тежи само 10 килограми. Околу седум отсто се оперативни сателити (т.е. ~ 560 сателитите), а останатите се остатоци од вселената . [10] САД стратешката команда првенствено е заинтересиран за активно сателити, но и песни остатоци од вселената кои по reentry инаку би можеле да се помешаат со истрелани проектили .
А за пребарување на NSSDC мајстор Каталог на крајот на октомври 2010 година<ref>[http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/SpacecraftQuery.jsp NSSDC Master Catalog]. Note: In searching ''all satellites'' ("Spacecraft Name" = blank), останатите 6.578 сателити лансирани во орбитата уште од 1957 година, последната од нив се Chang'e 2 , на 1 октомври 2010 година.</ref>