Разлика помеѓу преработките на „Спуст“

Додадени 10 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Опрема: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник
с (→‎Историја: Македонизација, replaced: km/h → км/ч using AWB)
с (→‎Опрема: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник)
 
Опремата за спуст е различна од онаа за другите алпски дисциплини со помали брзини. Скиите се подолги 30% во однос на оние во слалом, за поголема стабилност при големи брзини. Штеките се закривени така што одат околу телото на скијачот кога тој зазема аеродинамична позиција. Како и во другите алпски дисциплини, натпреварувачите во спуст се облечени во прилепена облека за да го минимизира отпорот на воздухот, а [[кацига|кацигите]] се задолжителни.
 
Во обид да ја зголеми безбедноста, Меѓународната скијачка федерација во сезоната 2003-2004 го зголеми минималниот радиусполупречник на кривините од 40 на 45 м, и ја определи минималната должина на скиите, 218 см за мажи и 210 см за жени.
 
==Трки==