Разлика помеѓу преработките на „Формула“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Во математиката: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
с (→‎Во математиката: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник)
 
== Во математиката ==
 
Во [[математика]]та, формулите се од круцијално значење за резултатите на многу пресметки. На пример, проблемот на одредување на [[волумен]] на [[топка (геометрија)|топка]] е таков што бара решавање со доста [[интегрално сметање]]. Меѓутоа, откога еднаш ќе се пресмета, математичарите можат да дадат формула за опис на волуменот изразен преку некој друг параметар (на пр. [[радиусполупречник]]). Оваа конкретна формула е:
 
: <math> V = \begin{matrix} \frac{4}{3} \end{matrix} \pi r^3 </math>