Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

Додадени 20 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Синхронизирана класификација: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник (2)
с (→‎Специјална класификација: Јазична исправка, replaced: соларно → сончево)
с (→‎Синхронизирана класификација: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник (2))
*'''[[Ареосинхронизирани орбити:]]'' Синхронизирана орбита околу планетата Марс со орбитален период еднаков на должината на марсовиот ѕвезден ден, 24,6229 часа.
*'''[[Ареостационирани орбити:]]'' Кружна аеросинхронизирана орбита на екваторската рамнина и околу 17000 км над површината. На набљудувачот на тлото овој сателит ќе му изгледа како фиксирана точка на небото.
*'''[[Хелиосинхронизирани орбити:]]'' Хелиоцентрична орбита околу сонцето каде орбиталниот период на сателитот се совпаѓа со времето на сончевата ротација. Овие орбити настануваат на радиусполупречник од 24,360 Gm околу сонцето, нешто помалку од половина од орбиталниот радиусполупречник на меркур.
 
===Специјална класификација===