Аголно забрзување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Математичка дефиниција: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Математичка дефиниција: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник)
 
:<math>{\alpha} = \frac{a_T}{r}</math> ,
каде <math>{\omega}</math> е аголна брзина, <math>a_T</math> е линеарно тангенцијално забрзување, <math>r</math>, (обично дефиниран како [[радиусполупречник]] на кружната патека по која се движи точката), е растојанието од почетокот на [[координатен систем|координатниот систем]] што ги дефинира <math>\theta</math> и <math>\omega</math> до точката од интерес.
 
==Равенки на движење==