Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: превзе → презе
с (→‎top: Отстранета непотребна предлошка, removed: {{Use dmy dates|date=July 2011}})
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: превзе → презе)
Физички спремен играч, со одрдени вештини, но и со одлична способност во воздухот, многу важен играч од средниот ред<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/euro2000/teams/yugoslavia/squad/746803.stm Euro 2000 profile]; [[BBC Sport]]</ref> кој имресивно настапувал за [[ФК Партизан|Партизан]] пред да помине 7 години во шпанската [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] со три различни клубови, настапувајќи на 208 натпревари и постигнувајќи 31 гол, главно за [[ФК Тенерифе|Тенерифе]].Тој исто така настапувал две години за [[ФК Челзи|Челзи]] кон крајот на неговата кариера, и ја претставувал репрезентацијата на [[Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора|Србија и Црна Гора]] на [[Светско првенство во фудбал 1998|Светското првенство во Франција 1998]] година и [[УЕФА Еуро 2000|Евро 2000]], при што забележал 64 настапи со десет постигнати голови.
 
Јокановиќ својата тренерска кариера ја започнал во 2007 година, како тренер на [[ФК Партизан|Партизан]] со кој ја освоил двојната круна во српското првенство, но не успеал да се квалификува во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]]. Во 2012 година тој ја продолжува тренерската кариера во Таи лигата како тренер на Муангтонг Јунајтед каде што му ја донел третата титула во историјата на клубот без пораз во првенствениот циклус. Во јули 2013 година, Јокановиќ го превземампреземам бугарскиот фудбаски тим [[Левски Софија]].<ref>[http://topsport.ibox.bg/material/id_1322682451 Йоканович е новият треньор на "Левски" (Jokanović announced as the new manager of "Levski" Sofia)]; Topsport, 16 July 2013 {{bg icon}}</ref> Тој бил ослободен од должностите во октомври, поради лошите резултати, но клупските поддржувачи тврделе дека треба да му се даде време за да се променат работите.<ref>[http://www.novinite.com/articles/154357/Bulgaria%27s+Levski+Set+to+Fire+Coach+Jokanovic+-+Report Bulgaria's Levski set to fire coach Jokanovic]; Novinite, 8 October 2013</ref>
 
На 5 Мај 2014 година, шпанскиот фудбалски клуб ФК Херкулес потврдил дека Јокановиќ ќе го предводи клубот до крајот на сезоната, заменувајќи го [[Кике Хернандес]] кој добил отказ после завршувањето на последната позиција во шпанската Сегунда во тој дел од сезоната.<ref>{{наведени вести|url=http://www.marca.com/2014/05/05/futbol/equipos/hercules/1399302161.html|title=Jokanovic, nuevo entrenador del Hércules