Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Словенската писменост: Правописна исправка, replaced: превзе → презе
с (Правописна исправка, replaced: Византискиот император → Византискиот цар, император → цар, Император → Цар)
с (→‎Словенската писменост: Правописна исправка, replaced: превзе → презе)
По непрекинато 36-годишно управување во 889 година царот Борис доброволно се откажал од престолот и се повлекол во [[манастир]]. Борис имал четири синови: [[Владимир Расате]], Гаврил, Симеон и Јаков. За свој наследник го назначил првородениот син Владимир Расате.
 
Неумешната анти-византиска политика на кнез Владимир Расате, спроводена со обид за враќане кон [[паганство]]то, го принудила Борис да го напушти манастирот и да превземепреземе решителни мерки. Тој го симнал Владимир-Расате од престолот, го ослепил го и го фрлил во темница. Потоа тој свикал народен собор во [[893]] година, на кој го најавил владеењето на својот трет син, [[Симеон I]], и преместувањето на главниот град на Бугарија од [[Плиска]] во [[Преслав]]. Во истото време Климент станал епископ на Величката епархиja со центар во [[Охрид]] (според некои теории, на Охридската епископија како дел од Бугарската православна црква), а Наум дошол од Преслав во Охрид да ја води Охридската школа.
 
== Наводи ==