Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: cт → ст
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Староисточнословенски јазик на Староруски јазик презапишувајќи врз пренасочување)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: cт → ст)
 
}}
 
'''Старорускиот, cтароисточнословенскиотстароисточнословенскиот''' или познат уште и како стар источнословенски јазик ([[украински јазик|украински]]: ''давньоруська'', [[руски јазик|руски]]: ''древнерусский'') бил писмен јазик што се користел од [[10 век]] па сè до [[14 век]] од источните словени во државите од [[Источна Европа]]. Јазикот бил горе-долу зборуван на териториите на [[Русија]], [[Украина]] и [[Белорусија]] па дури и во источните делови на [[Полска]].
 
[[Податотека:Ostromirovo.jpg|мини|лево|Остромирово Евангелие од [[Новгород]] (средина на XI век)]]
Јазикот настанал од [[старословенски јазик|старословенскиот јазик]] и презел поголем број од карактеристиките на старословенскиот јазик. Главна карактеристика е тоа што имал целосна вокализација па така зборот ''гордъ'' на старословенски ([[македонски јазик|македонски]]: ''град''), во старорускиот јазик се среќава како ''городъ''. Постоеле многу различни дијалекти кои се вклучиле во овој јазик и има записи на поголем број од нив. Денес пак, се прави само географска поделба на истите. Понатаму јазикот се развил во повеќе одделни јазици како што се: [[белоруски јазик|белорускиот]], [[руски јазик|рускиот]], [[украински јазик|украинскиот]] и [[русински јазик|русинскиот јазик]].
{{ИЕ-јазик-никулец}}
 
[[Категорија:Мртви словенски јазици]]