Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Примери: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oб → об, oп → оп, oт → от
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Примери: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eб → еб, eд → ед (2), eн → ен (2), eс → ес (2), eч → еч (2))
с (→‎Примери: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oб → об, oп → оп, oт → от)
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.
|превод=Сите човечки суштествa се раѓaaт слободни и еднакви по достоинство и правa. Tиe се oбдарениобдарени со разум и совест и требa да се однесувaaт еден кон друг во дуxoтдуxот на oпштоопшто човечкaтa припaдност.
}}
*(Hyvää) huomenta – (Добро) утро