Теофан Исповедник: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oж → ож, oс → ос, oт → от
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eд → ед, Eр → Ер)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oж → ож, oс → ос, oт → от)
'''Теофан Исповедник''' е христијански светец од [[9 век]].
 
Наречен “Сигријан” поради местото Сигрија каде што бил роден. Роднина на царот [[Лав III Исавријанин]] и син му Копроним. Теофан бил доста богат човек. Според христијаните, тој се противел на женидбата своја, па кога сепак бил приморан да се oжениожени, успеал да
ја посоветува својата невеста да живеат целомудрено како брат и сестра. А штом му изумреле родителите, жена му oтишлаотишла во еден манастир, а тој во друг. Неговиот манастир бил во сигријанските гори во Кизичката област. Некогаш славен и богат, Теофан живеел во манастирот како последен сиромав. Учествувал на Вселенскиот собор во Никеја, на кој се утврдило почитувањето на иконите. Кога
настанало гонењето на иконите од цар Лав Ерменецот, тогаш св. Теофан бил доведен во Цариград и фрлен во самица. Тогаш царот го испратил во затвореништво на oстровотостровот Самотрак<ref>„Охридски пролог“ стр. 104</ref>.
 
Православната црква неговиот ден го чествува на [[12 март]].