Сода-вода: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oт → От
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oт → От)
 
Поради својата освежителна трпкост (од меурчињата) и киселост, сода-водата е основна состојка на многу безалкохолни пијалаци.
 
Сода-вода, евентуално и со други минерални примеси, се наоѓа и во природата. Во Македонија најпознат извор е [[Меџитлија]], близу до [[Битола]]. Изворите на сода-вода во природата може да бидат опасни за луѓето бидејќи околу нив е многу голема концентрацијата на јаглероден диоксид и други отровни гасови<ref>[http://www.utrinskivesnik.com.mk/default-mk.asp?ItemID=41F757AAB4F3E2469449BE2FB2950DA1 Утрински Весник: OтровенОтровен гас на чешмата во Лешок]</ref>.
 
== Наводи ==