Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 месеци
с
→‎Историја: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oм → Ом
с (Јазична исправка, replaced: Кавендиш → Кевендиш)
с (→‎Историја: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oм → Ом)
варираше директно како "степен на електрификација" (напон).
 
Ом ја правеше
неговата работа на отпорот во годините 1825 година и 1826 година, и објавени
неговите резултати во 1827 година како книга Die galvanische Kette,