Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oб → об, oп → оп, oт → от
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eб → еб, eд → ед (2), eн → ен (2), eс → ес (2), eч → еч (2))
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oб → об, oп → оп, oт → от)
 
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Tots els éssers humans neixen lliures i iguals en dignitat i en drets. Són dotats de raó i de consciència, i han de comportar-se fraternalment els uns amb els altres.
|превод=Сите човечки суштествa се раѓaaт слободни и еднакви по достоинство и правa. Tиe се oбдарениобдарени со разум и совест и требa да се однесувaaт еден кон друг во дуxoтдуxот на oпштоопшто човечкaтa припaдност.
}}