Разлика помеѓу преработките на „Договор од Берлин (1878)“

с
→‎Големобугарски аспирации: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oт → от
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јули]], 1 → јули [[1)
с (→‎Големобугарски аспирации: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oт → от)
[[Податотека:Bulgaria-San_Stefano-Berlin_1878.jpg|thumb|right|300px|Границите на Бугарија пред и по Берлинскиот конгрес.]]
 
Со Санстефанскиот договор, Бугарија добила огромни територии од Отоманското Царство, вклучувајќи ја целата територија на географска Македонија, но и делови од денешна Србија ([[Пирот]], [[Врање]]) и Албанија ([[Корча]]). Со Берлинскиот конгрес, оваа ситуација е значајно изменета, при што [[Источна Румелија]] повторно станала oтоманскаотоманска провинција, како и Македонија. Исто така, денешни делови од Србија и Романија биле доделени на тие земји.
 
Иако Санстефанскиот договор живеел само три месеци, тој создал во Бугарија фикција за Голема Бугарија, која иако никогаш не се реализирала, сепак, подоцна ќе биде главен поттикнувач на големобугарските амбиции и сериозен фактор за нестабилноста на Балканот.