Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oд → од
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Абдицирање на Абдикација презапишувајќи врз пренасочување)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: oд → од)
 
[[Податотека:Bouchot - Napoléon signe son abdication à Fontainebleau 11 avril 1814.jpg|мини|Првото абдицирање на [[Наполеон]], oдржаноодржано во дворецот [[Фонтенбло (дворец)|Фонтенбло]] на 4 април [[1814]] година]]
 
'''Абдикација''' ([[лат.]] abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) — чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата.