Зебибајт: Разлика помеѓу преработките

Одземени 36 бајти ,  пред 1 година
с
Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eк → ек
сНема опис на уредувањето
с (Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: eк → ек)
'''Зебибајт''' (од [[англ.]] ''zebibyte'') е стандардизиран [[бинарна претставка|бинарна претставка]] (претставка: „[[зеби-|зеби]]“, симбол: ''Zi'') на [[бајтот]], a unit of [[Складирање на сметачки податоци|складирање на дигитални податоци]]. Симбол на зебибајтот е '''ЗиБ''' ('''ZiB''').
 
1 зебибајт = 2<sup>70</sup> [[бајти]] = {{gaps|1|180|591|620|717|411|303|424|бајти}} = 1.024 [[ексбибајт]]и
{{Количини на бајтите}}
* [[зебибит]]
* [[eксбибајтексбибајт]]
* [[јобибајт]]
* [[SI-претставка]]
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Единици за податоци}}