Token Ring: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Eт → Ет
с (→‎Опис: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Eт → Ет)
{{Викифицирање}}
{{Без извори}}
Станиците во token ring локална мрежа се организирани во круг каде податоците се пренесуваат од една до наредната станица и контролен token кружи по прстенот и го контролира пристапот. Овој механизам се користи кај ARCNET, token bus и FDDI и има теоретски предности во однос на CSMA/CD и EтернетЕтернет.
 
==Опис==