Разлика помеѓу преработките на „Златна бубамара на популарноста“

с
→‎Историја и позадина: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Aт → Ат
с (→‎Награди: Правописна исправка, replaced: рок музи → рок-музи)
с (→‎Историја и позадина: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Aт → Ат)
 
== Историја и позадина ==
Првата церемонија и инаугурација на шоуто се одржала во 1997 година од страна на организаторот Ранко Петровиќ.<ref name="pechat">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.slobodenpecat.mk/zlatna-bubamara-2020-sashko-koczev-go-izbrisha-podot-so-reket-atidhe-zapea-pred-publikata-galerija/|title=Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ, AтиџеАтиџе запеа пред публиката! (Галерија)|last=Spasovski|first=Vasko|date=28 февруари 2020|work=[[Слободен Печат]]|accessdate=26 јули 2020}}</ref>
 
Златна бубамара се одржува секоја година во [[Скопје]]. Презентерите на претставата обично користат сатира за да ја опишат социо-политичката состојба и другите секојдневни настани во земјата. Покрај тоа, настапи од музички уметници и танчери се исто така дел од програмата на шоуто.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.novamakedonija.com.mk/zivot/magazin/%D0%B7%D0%B0-23-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0/|title=За 23 години постоење, „Златна бубамара“ преживеа неколку вируси|last=Павловска|first=Јасминка|date=29 февруари 2020|work=[[Нова Македонија]]|accessdate=26 јули 2020}}</ref>