Припрата: Разлика помеѓу преработките

Одземени 27 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Форматна исправка, replaced: деветнаесеттиот век → XIX век
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Форматна исправка, replaced: деветнаесеттиот век → XIX век)
Терминот се појавува во [[ранохристијански период|ранохристијанскиот период]], во [[Византиска Империја|Византиското Царство]], и претставува просторија на влезот на црквата, како грчкиот пронаос или римскиот [[атриум]]. Кај Римјаните атриумот имал неколку функции, особено за крштевки (оттука и честото присуство на крстилници).
 
Спротивно на проширеното верување во деветнаесеттиотXIX век, таа немала функција да ги прима лицата кои немале право да присуствуваат на црковните служби пред нивното крштевање. Историчарот на уметноста Франсоа Ебер-Сифрен наведува дека според антички извори, некрстените биле присутни во самата црква, но се повлекувале.
 
Во византиската архитектура, некои цркви имаат нартекс јасно поделен на два дела: внатрешен нартекс или езонартекс (esonarthex) и надворешен нартекс или ексонартекс (esonarthex).