Кашалот: Разлика помеѓу преработките

Одземени 27 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: деветнаесеттиот век → XIX век
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: деветнаесеттиот век → XIX век)
Возрасните машки единки во просек достигнуваат 16 метри во должина, но некои единки достигнуваат 20.5 метри, при што на главата отпаѓаат до една третина од вкупната должина.
 
Ловот на кашалоти бил водечка индустрија во деветнаесеттиотXIX век, овековечен во романот ''[[Моби Дик]]''.
 
== Наводи ==