Алтај (град): Разлика помеѓу преработките

Одземени 39 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на врска, replaced: Гови-Алтај (покраина) → Гови-Алтај
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град)
с (→‎top: Исправка на врска, replaced: Гови-Алтај (покраина) → Гови-Алтај)
 
[[Податотека:Mongolia location map 2.svg|мини|Локација на Алтај во Монголија]]
'''Алтај''' ({{lang-mn|Алтай}}) — град во Монголија и главен град на покраината [[Гови-Алтај (покраина)|Гови-Алтај]]. Градот е географски сместен во областа [[Јесонбулга, Гови-Алтај|Јесонбулаг]] и има население од 19.300 жители<ref>Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [http://www.nchd.mn/pdf/uzuulelt/2006.pdf]</ref>.
 
== Сообраќај ==