Вацлав Хавел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.832 бајти ,  пред 1 година
дополнување
с (→‎Надворешни врски: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{Никулец за писател}} → {{писател-никулец}})
(дополнување)
{{Infobox officeholder
[[File: Václav Havel (2008).jpg|thumb|right|Вацлав Хавел (2008)]]
|name = Вацлав Хавел
|office = прв [[Претседател на Чешка]]
|image = Vaclav Havel.jpg
|predecessor = прв на оваа функција
|primeminister = [[Вацлав Клаус]]<br />[[Јосеф Тошовски]]<br />[[Милош Земан]]<br />[[Владимир Шпидла]]
|successor = [[Вацлав Клаус]]
|signature = Vaclav Havel Signature.svg
|party = [[Граѓански форум (партија)|ГФ]] {{small|(1989–1991)}}
|office1 = 10-ти [[Листа на претседатели на Чехословачка|Претседател на Чехословачка]]
|predecessor1 = [[Густав Хушак]]
|primeminister1 = [[Маријан Чалфа]]<br />[[Јан Страски]]
|successor1 = позицијата била укината
|birth_date = {{birth date|1936|10|5|df=y}}
|birth_place = [[Прага]], [[Чехословачка]]
|death_date = {{death date and age|2011|12|18|1936|10|5|df=y}}
|death_place = [[Влчице (Трутнов)|Влчице]], [[Чешка]]
|spouse = {{unbulleted list|{{marriage|[[Олга Хавлова|Олга Шплихалова]]|1964|1996|reason=смрт}}|{{marriage|[[Дагмар Хавлова|Дагмар Вешкрнова]]|1997}}}}
|alma_mater = [[Чешки технички универзитет во Прага|Чешки технички универзитет]]<br />Академија за сценски уметности
|website = [http://www.vaclavhavel.cz/Index.php?&setln=2 www.vaclavhavel.cz]<br />[http://www.vaclavhavel-library.org/en/ www.vaclavhavel-library.org]
|term_start = 2 февруари 1993
|term_end = 2 февруари 2003
|term_start1 = 29 декември 1989
|term_end1 = 20 јули 1992
}}
'''Вацлав Хавел''' (роден на {{роден на|5|октомври|1936}} во {{роден во|Прага|}} - {{починал на|18|декември|2011}}<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=89621062&lId=1 Почина поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел], ''МИА'', 18 декември 2011</ref>) — чешки [[драматург]], [[есеист]], [[дисидент]] и [[политичар]]. Тој служел како десетти и последен претседател на [[Чехословачка]] (1989-92) и прв претседател на [[Чешка Република|Чешката Република]] (1993-2003). Има напишано над дваесет претстави и бројни документарни дела, преведувани низ целиот свет. Има добиено бројни награди и признанија и е изгласан за еден од стоте врвни светски интелектуалци во глобалната анкета на магазинот Проспект во 2005 г.<ref>{{Наведена мрежна страница |url= http://www.prospectmagazine.co.uk/prospect-100-intellectuals/ |title= Prospect Intellectuals: The 2005 List |author= |date= |work= |publisher= |accessdate=6 април 2010}}</ref> Тој бил еден од основачките потписници на Прашката декларација за европската совест и комунизмот<ref>{{Наведена мрежна страница |url= http://www.praguedeclaration.org/ |title= Prague Declaration - Declaration Text |author= |date= 3 June 2008 |work= |publisher= |accessdate=28 јануари 2010}}</ref>.