Разлика помеѓу преработките на „Лисиче (населба во Скопје)“

Дополнување
(Дополнување)
[[Податотека:Novata naselba Lisice, 1964.jpg|мини|Лисиче во 1964 г.]]
[[Податотека:Lisice, od svecenoto predavanje.jpg|мини|Земјотресот во Скопје од 1963 година: Свечено предавање на 204 стана во населба Лисиче, што ја градеше оператива на република Црна Гора. Претставникот на Црна Гора ги поздравува присутните (3 јануари 1964)]]
Лисиче почнало да се гради како бараки после земјотресот во [[Скопје]] во 1963 година. Населбата била наменета за скопјани, кои им биле урнати домовите. Потоа скопјани се вратиле во новоизградените станови во Скопје. По отселувањето на скопјани, луѓето од внатрешноста започнуваат да се доселуваат.
 
== Стопанство ==
==Демографија==
==Општествени установи==
На територијата на населбата Лисиче се наоѓа [[ОУ „Димитар Македонски“ - Аеродром|ОУ „Димитар Македонски“]]. Училиштето било основано во 1964 годинa<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.aerodrom.gov.mk/gradinki/8|title=Димитар Македонски|work=www.aerodrom.gov.mk|accessdate=2021-03-07}}</ref> и го носело името ОУ „Сава Ковачевиќ“. Истото било изградено по земјотресот како училиште од монтажен тип, и било донација од Република Франција. Во 2020 започнала неговата реконструкција.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.publikum.mk/se-gradi-uchilishteto-dimitar-makedonski-vo-naselba-lisiche/|title=Се гради училиштето „Димитар Македонски“ во населба Лисиче|last=Македонија|first=11/06/2020 {{!}}|date=2020-06-11|work=ПУБЛИКУМ|language=mk-MK|accessdate=2021-03-07}}</ref>
 
Во населбата има детска градинка „Буба Мара“ која работи во два клона - клон “Пчелка 1“ кој се наоѓа на улицата „Грамос“, блиску до трговскиот центар и вториот клон “Пчелка 2“ кој е понов објект и се наоѓа на улицата „Аврора“, на влезот во населбата. Во градинката престојуваат 275 деца. Во текот на 2012 година се извршила реконструкција на покривот, прозорците и на санитарните јазли<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.aerodrom.gov.mk/gradinki/14|title=Буба Мара - клон „Пчелка 2“|work=www.aerodrom.gov.mk|accessdate=2021-03-07}}</ref>.
 
Во центарот на населбата, се наоѓа зградата на Секторот за прекршоци - Полициската станица „Лисиче“. Овој објект во минатото бил полициски интернат.
 
Во населбата работи и библиотеката „Рајко Жинзифов“ како подружница на [[Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ - Скопје|Градска библиотека “Браќа Миладиновци“ - Скопје.]]<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.gbsk.mk/StrashoPindzur.aspx|title=ЈУ Градска библиотека "Браќа Миладиновци" - Скопје|work=www.gbsk.mk|accessdate=2021-03-07}}</ref>
 
==Цркви==
==Администрација и политика==
==Редовни настани==
==Личности==
 
* [[Петре М. Андреевски]] - писател
* [[Сашка Петковска]] - пејачка на македонски шлагери
* [[Славе Димитров]] - композитор
* [[Никола Поповски]] - политичар, поранешен министер за финансии
* [[Стојна Вангеловска]] - глумица
* [[Димитар Чемков]] - музичар, член на групата [[Бис Без|Бис-Без]]
* [[Томислав Кежаровски]] - новинар
 
==Култура и спорт==
==Иселеништво==
5.401

уредување