Навртка: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: сo → со
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: сo → со)
[[Податотека:M4 Inbusschraube focusstacked.jpg|thumb|right|Навртка на инбус-завртка]]
'''Навртка''', '''винт''' или '''мутер''' - машински елемент кој има отвор или дупкa сoсо [[навој|навои]]. Наврткатa во повеќе случаи се користи во комбинација со соодветна [[завртка]] како би се споиле различни машински елементи. Овие два елемента се споени заедно благодарение на [[силата]] на [[триење]] помеѓу [[завртката]] и навртката и површинскиот [[притисок]] помеѓу навртката и елементот кој се спојува со оваа врска. Доколку [[завртката]] и навртката се изложени на [[вибрации]] често се користат додатни машински елементи како би се спречило несакано отпуштање на овие навојни елементи (еластична [[подлошка]], [[расцепка]] и сл.). Доколку е потребно осигурување на [[навојот]] спојот без додатни елементи, се користат се самоосигурувачки навртки, кои со помош на различни конструктивни решенија го зголемуваат [[триење]]то во [[навој]]от или на некој друг начин не допуштаат попуштање на навојниот спој.
 
Како и кај [[завртката]] и навртката може да има лев или десен (најчесто) [[навој]].