Моч: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Состав: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: сo → со
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Настанување: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Тоj → Тој)
с (→‎Состав: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: сo → со)
 
== Состав ==
Составот на урината зависи од факторите на животната средина ([[температура]] и [[влажност]]), како и од човековата активност, [[пол]]от, [[возраст]]а, [[тежина]]та и [[здравје]]то. Кај човекот 95% од урината се состои од [[вода]]. Таа содржи и низа [[органско соединение|органски]] и [[неорганско соединение|неоргански]] сoединенијасоединенија:
 
=== Органски соединенија ===