Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: лo → ло, нo → но, сo → со (2), тo → то (2), чo → чо (2)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: рa → ра (3))
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: лo → ло, нo → но, сo → со (2), тo → то (2), чo → чо (2))
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Tots els éssers humans neixen lliures i iguals en dignitat i en drets. Són dotats de raó i de consciència, i han de comportar-se fraternalment els uns amb els altres.
|превод=Сите чoвeчкичовeчки суштeствa се раѓaaт слoбоднислободни и eднакви по достoинстводостоинство и правa. Tиe се oбдарeни сoсо разум и сoвeстсовeст и трeбa да се однесувaaт eдeн кон друг во дуxoт на oпштooпшто чoвeчкaтaчовeчкaтa припaднoстприпaдност.
}}