Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј II“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Граматичка исправка, replaced: Источната Римско → Источното Римско
с (→‎top: Граматичка исправка, replaced: Западна Римско → Западно Римско)
с (→‎top: Граматичка исправка, replaced: Источната Римско → Источното Римско)
 
|issue=[[Лицинија Евдокија]]
|}}
'''Флавиј Теодосиј''' или '''Теодосиј II''' ([[латински]]: ''Flavius ​​Theodosius Junior'') бил цар на [[ИсточнатаИсточното Римско Царство]] во периодот од [[408]] до [[450]] година.
 
Нарекуван уште Теодосиј Помладиот, тој престолот го наследил како малолетник кој имал само седум години. Тој станал еден од најдолго владејачките цари на Византија, со која управувал повеќе од 40 години. Иако во надворешната политика Теодосиј II бил принуден да направи голем број отстапки, внатрешната состојба на државата продолжила да биде стабилна, за разлика од нередите кои го зафатиле Западното Римско Царство. За време на неговото владеење, значајна улога во управувањето со царството играле сестра му [[Пулхерија]] и жена му [[Евдоксија]].