Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Граматичка исправка, replaced: Западната Римско → Западното Римско
(#1Lib1Ref , #1Lib1RefCEE)
с (→‎top: Граматичка исправка, replaced: Западната Римско → Западното Римско)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Доцна антика''' е груба [[периодизација]] за периодот од [[Наша ера|н.е.]] помеѓу [[300]] - [[600]] година, употребена од историчарите и научниците за да се опише интервалот помеѓу Класичната [[Антика]] и [[Среден век|Средниот Век]] воглавно во [[Европа]] и [[Медитеран]]скиот свет. Тоа е временскиот период помеѓу пропаста на [[Римско Царство|ЗападнатаЗападното Римско Царство]] од [[3 век]] н.е натаму, сè до [[Ислам]]ското освојување, и повторното формирање на [[Источна Европа]] под името [[Византиско Царство]]. Терминот ''Spätantike'', буквално '''"Доцна антика"''', бил употребен од германските историчари од моментот кога ја популаризирал [[Alois Riegl|Алојз Ригли]] во раниот 19 век<ref>[https://www.britannica.com/topic/history-of-Europe/Late-antiquity-the-reconfiguration-of-the-Roman-world/ Late antiquity: the reconfiguration of the Roman world]</ref>,<ref>[https://www.intechopen.com/books/antiquity-and-its-reception-modern-expressions-of-the-past/late-antiquity-then-and-now/ Late Antiquity: Then and Now]</ref>.
 
== Македонија ==