Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј II“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Граматичка исправка, replaced: Западна Римско → Западно Римско
с (Правописна исправка, replaced: Византиски император → Византиски цар, император → цар (5), Император → Цар)
с (→‎top: Граматичка исправка, replaced: Западна Римско → Западно Римско)
'''Флавиј Теодосиј''' или '''Теодосиј II''' ([[латински]]: ''Flavius ​​Theodosius Junior'') бил цар на [[Источната Римско Царство]] во периодот од [[408]] до [[450]] година.
 
Нарекуван уште Теодосиј Помладиот, тој престолот го наследил како малолетник кој имал само седум години. Тој станал еден од најдолго владејачките цари на Византија, со која управувал повеќе од 40 години. Иако во надворешната политика Теодосиј II бил принуден да направи голем број отстапки, внатрешната состојба на државата продолжила да биде стабилна, за разлика од нередите кои јаго зафатиле ЗападнаЗападното Римско Царство. За време на неговото владеење, значајна улога во управувањето со империјатацарството играелеиграле сестра му [[Пулхерија]] и жена му [[Евдоксија]].
 
== Управување ==