Разлика помеѓу преработките на „Херман Мелвил“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎Почетокот на работниот живот: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: рa → ра
с (→‎Брак и подоцнежен работен живот: Замена на к со ќ, replaced: ке → ќе)
с (→‎Почетокот на работниот живот: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: рa → ра)
 
===Почетокот на работниот живот===
Скитничкото однесување на Мелвил и желбата да се издржува себеси независно од помошта на семејството го одвеле до тоа да работи како инспектор на Ери каналот. Во овaa рaботaработa тој не успеал и неговиот брат му помогнал да најде другa како бродски слуга на Њујоршки брод укотвен во Ливерпул. Тој отпатувал и се вратил на истиот брод. Редбурн: Неговото прво патување (1849 година) е делумно засновано на искуствата од ова патување.
 
Трите години по академијата во Албани (1837 година до 1840 година) најмногу се занимавал со настава во училиште, освен патувањето во Ливерпул во 1839 година. Од 1838 година до 1847 година, тој престојувал во тоа што сега е познато како куќата на Херман Мелвил во Лансинбург, Њујорк. При крајот на 1840те години тој повторно одлучил да ги потпише статиите за бродот. На 3 јануари 1841 години тој испловил од Њу Бедфорд, Масачусетс на китоловниот брод Акушнет, кој бил укотвен на Пацификот. Тој подоцна коментирал дека од тој ден му почнал животот. Бродот пловел околу Кејп Хорн и пловел до јужниот Пацифик. Мелвил оставил малку директни информации во врска со настаните на ова 18 месечно крстарење, иако неговата китоловна романса, Моби Дик или Китот, најверојатно дава многу слики од животот на палубата на Акушнет. Мелвил го напуштил Акушнет на островите Маркесас во јули 1842 година. Три недели живеел помеѓу домородците Тајпи, кои биле нарекувани човекојадци од другите две племенски групи на островот – иако кон Мелвил се однесувале многу добро. Тајпи, првиот роман на Мелвил опишува кратка љубовна афера со домородна девојка, Фајавеј, која обично била облечена во „облеката на рајот“ и претставувала невин, благороден дивјак во популарната имагинација.