Разлика помеѓу преработките на „Рудолф Горник“

Додадени 39 бајти ,  пред 4 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с
'''Рудолф Горник''' ({{роден во|Сремска МИтровицаМитровица}}, {{роден на|1|април|1898}} – {{починат во|Загреб}}, {{починат на|19|февруари|1980}} - бил инженер-агроном, основоположник на [[тутун]]ската наука во Македонија и во Југославија, посебно во областа на селекцијата. Избран за член на [[МАНУ]] надвор од работниот состав (25.12.1979).<ref>{{МКЕ|381}}</ref>
 
== ЖивотописБиографија ==
Академик Рудолф Горник e роден на 1 Април 1898 година во [[Сремска Митровица]]. Во 1916 година ја завршил Гимназијата во [[Осиек]]. Школувањето го продолжил на Земјоделскиот факултет во [[Прага]], отсек одгледување и размножување на растенија. Во 1923 година го завршил школувањето со висок успех. На негова иницијатива во 1924 година била основана првата експериментална станица за истражување на тутун во [[Прилеп]], која била единствена од таков тип на Балканот. Во 1928 година станал нејзин управник, а кога во 1936 година експерименталната станица прераснала во [[Институт за тутун - Прилеп|Институт за тутун]], раководел со него се до 1939 година, кога станал началник на Државниот тутунски монопол во Белград.
 
 
Починал на 19 февруари 1980 година во [[Загреб]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Агрономи]]