Разлика помеѓу преработките на „Сергеј Василенко“

Одземени 20 бајти ,  пред 2 месеци
с
Јазична исправка, replaced: лаута → лејта
с (Јазична исправка, replaced: лаута → лејта)
{{Infobox person|name=Сергеј Василенко|nationality=|education=|notable_works=|known_for=|years_active=|occupation=[[композитор]], [[диригент|диригент]]|other_names=|death_place=[[Москва]]|image=Василенко Сергей Никифорович.jpg|death_date={{Death date and age|1956|03|11|1872|03|18}}|birth_place=[[Москва]]|birth_date={{Birth date|1872|03|18}}|birth_name=<!-- only use if different from name -->|caption=|image_size=}}
 
'''Сергеј Никифорович Василенко''' ({{Lang-ru|Серге́й Никифорович Василенко}}; 30 март 1872 -11 март 1956) бил [[Русија|руски]] и [[Советски Сојуз|советски]] [[композитор]] и професор по музика, чии композиции покажале силни тенденции кон мистицизмот.<ref>{{Наведено списание|last=Artamonova|first=Elena|title=Unknown Sergey Vasilenko And His Viola Compositions: Recent Discoveries In Russian Archives|url=https://research.gold.ac.uk/id/eprint/7604/1/JAVS%20Vasilenko%20article%20(2).pdf|journal=Journal OF THE AMERICAN VIOLA SOCIETY|volume=28|issue=1|pages=33–47}}</ref>
 
Василенко бил роден во [[Москва]] и првично студирал право на [[Московски државен универзитет „Ломоносов“|Московскиот универзитет]], но потоа го сменил правецот и студирал на Московскиот конзерваториум од 1896 до 1901 година како ученик на [[Сергеј Танејев]] и [[Михаил Иполитов-Иванов]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.kino-teatr.ru/kino/composer/sov/36721/bio/|title=Сергей Василенко (II)|work=Кино-Театр.РУ|accessdate=2020-12-10}}</ref> Од 1903 до 1904 година бил [[диригент]] во приватната оперска куќа во Москва. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.mosconsv.ru/ru/person.aspx?id=33781|title=персоналии - Василенко Сергей Никифорович|work=www.mosconsv.ru|language=ru|accessdate=2020-12-10}}</ref> Неколку години бил организатор и диригент на Историските концерти на руското музичко друштво. Потоа станал професор на Конзерваториумот во Москва, каде што негови студенти биле и [[Арам Хачатурјан|Арам Хачатуријан]], [[Николај Рославец]], [[Николај Раков]] и [[Ара Мериканто]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.belcanto.ru/vasilenko.html|title=Сергей Никифорович Василенко (Sergei Vasilenko) {{!}} Belcanto.ru|work=www.belcanto.ru|accessdate=2020-12-10}}</ref>
 
Василенко бил одликуван со [[орден на Црвеното знаме|Орден на Црвениот знаме]], како и титула „Заслужен работник на уметноста“. Во 1947 година доделена му е Сталиновата награда.<ref>{{Наведено списание|last=Рогаль-Левицкий|first=Дмитрий|date=1947|title=Творческий путь С. Н. Василенко|url=https://mus.academy/storage/magazine/articles/pdfs/compressed/Y9BLvdAlL2fPZm8eeZD9ACIfvOr4xQGKSGdIfNi9.pdf|journal=Музыкальная Академия|volume=2|pages=7–19}}</ref> Починал во Москва во 1956 година.
* ''Фантастичен валцер'', Оп. 18 (1912)
* Симфонија број 2 во Ф-мајор, Оп. 22
* Апартман на музика со лауталејта од 14 до 17 век, Оп. 24 (1914)
* ''Зодијак'', пакет на француски теми од 18 век, Оп. 27 (1914)
* ''Егзотичен пакет'', оп. 29 (1915–16)
* [https://web.archive.org/web/20090521191844/http://home.wanadoo.nl/ovar/vasilen.htm Кратка биографија и список на дела]
* {{IMSLP|id=Vasilenko, Sergeĭ Nikiforovich}}
* {{Imdb име|0890487}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Василенко, Сергеј}}