Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Персиски залив → Персиски Залив
с (→‎top: Додадена категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Персиски залив → Персиски Залив)
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]], па се спојува со [[Еуфрат]], сочинувајќи го [[Шат ел-Араб]]. На крајот се влива во [[Персиски заливЗалив|Персискиот Залив]].
 
{{река-никулец}}