Албум во живо: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Рок и поп: Правописна исправка, replaced: Рок музи → Рок-музи
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: == Видете уште == → == Поврзано ==)
с (→‎Рок и поп: Правописна исправка, replaced: Рок музи → Рок-музи)
 
 
== Рок и поп ==
Бројни успешни изведувачи издале барем еден албум во живо за време на нивната кариера. Некои албуми во живо се како додатни делови од каталозите на изведувачите и најчесто не се продаваат толку добро како [[Студиски албум|студиските албуми]]. Сепак, постојат и такви [[Поп музика|поп]] и [[Рок -музика|рок]] изведувачи чии албуми во живо се продаваат речиси исто или и подобро од нивните студиските албуми. Најдобро продаваниот албум во живо низ целиот свет е ''[[Double Live]]'' od [[Гарт Брукс]], со преку 20 милиони примероци до јануари 2006. Други значајни албуми во живо се ''[[Frampton Comes Alive!]]'' на [[Питер Фремптон]] и ''[[Made in Japan (албум)|Made in Japan]]'' на [[Велика Британија|британската]] [[хард рок]] група ''[[Deep Purple]]''.<ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/music/3526300.stm Извадок од BBC]</ref>
 
Албумите во живо станале популарни за рок-музичарите по издавањето на албумот ''[[Alive!]]'' ([[1975]]) на ''[[Kiss (музичка група)|Kiss]]''.