Разлика помеѓу преработките на „Дакија“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|
с (Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|)
 
{{Инфокутија Поранешна административна единица|native_name={{aut|Provincia Dacia}}<br/>{{langјаз|grc|Ἐπαρχία Δακίας}}|event_start=Анектирана од страна на[[Трајан]]|s1=Dacia Aureliana|flag_p1=Dacian_Draco.svg|p1=Dacian Kingdom|today={{plainlist|
*{{flag|Hungary}}
*{{flag|Romania}}
'''Римска Дакија''' ( /d eɪ ʃ ə / DAY -shə, исто така позната како '''Дакија Траиана''' ", Трајан Дачија", или '''Дакија Феликс''' "Плодна / Среќен Дачија") е провинција на [[Римско Царство|Римската империја]] од 106 до 271-275 н.е. Нејзината територија се состоела од региони Олтенија, [[Трансилванија]] и [[Банат]] (денес сите во [[Романија]], освен последната која е поделена помеѓу Романија, [[Унгарија]] и [[Србија]] ). За време на римското владеење, таа била организирана како империјална провинција на границите на империјата. Се проценува дека населението на Дакија се движело од 650.000 на 1.200.000. Била освоена од страна на [[Трајан]] (98–117) во време на дакијските војни, што го уништиле Дакијското кралство на Декебал. Сепак, Римјаните не ја окупирале целокупната територија; Кришнана, Марамуреч и поголемиот дел од [[Молдавија (регион)|Молдавија]] останале под слободните дацијци.
==Наводи==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Романија во стариот век]]
[[Категорија:Дакија]]