Посавина: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|)
[[Image:Savarivermap.png|thumb|200px|right|Карта на басенот на реката Сава. Посавина е областа по самата река Сава.]]
 
'''Посавина''' ({{lang-hr|Posavina}}, {{lang-sr|Посавина}} или {{langјаз|sr|Posavina}}, и [[босански јазик|босански]]: ''Bosanska Posavina'') е име на регионот околу реката [[Сава]]. Овој регион се протега во [[Словенија]], [[Хрватска]], [[Босна и Херцеговина]] и [[Србија]].
 
==Градови во Посавина==