Тор (митологија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Римско доба: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз| (4)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎Римско доба: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз| (4))
Во деловите на Германија кои биле окупирани од [[Римското Царство]], на парички и други предмети од 2 и 3 век наша ера има латински запис кои се однесуваат на „Херкул“, што можеби се однесува на Тор.<ref name="SIMEK140-142">Simek (2007:140—142).</ref>
 
Првиот вистински запис на името на овој бог се наоѓа на парче накит ([[фибула]]) од 7 век, најдена во [[Баварија]], на која стои јужно германската форма на името - Þonar, односно Тонар.<ref name="SIMEK235-236">Simek (2007:235—236).</ref> Во втората половина на 8 век, на [[староанглиски јазик]] се споменува фигура наречена Þunor односно Тунор, и за која се смета дека е староанглиска верзија на овој бог.<ref name="TURVILLE99">Turville-Petre (1964:99)</ref><ref name="THUNOR">See North (1998:238—241) for {{langјаз|ang|þunnorad}} and tales regarding {{langјаз|ang|Thunor}}, see ''Encyclopædia Britannica'' (1910:608) regarding usage of {{langјаз|ang|Thunor}} as an Old English gloss for ''Jupiter'' and {{langјаз|ang|[[Týr|Tiw]]}} employed as a gloss for ''Mars''.</ref>
 
Кодексот од 9 век од [[Мајнц]], Германија, познат како ''Стар саксонски завет за крштевање'', содржи имиња на три старосаксонски богови, [[Один]], [[Сакснот]] и Тунор, и по пат на откажување од нив како демони, паганите се покрстувале во христијани.<ref name="SIMEK276">Simek (2007:276).</ref>