Разлика помеѓу преработките на „Свански јазик“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз| (2)
с (Замена со македонско име на предлошката, replaced: {{IPA| → {{МФА| (2))
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз| (2))
{{Infobox Language
|name=Свански јазик
|nativename={{langјаз|sva|ლუშნუ ნინ}} ''Lušnu nin''
|pronunciation={{МФА|luʃnu nin}}
|familycolor=Caucasian
[[File:Kartvelian languages mk.svg|thumb|right|240px|Карта на картвелските јазици.]]
 
'''Свански јазик''' ({{langјаз|sva|ლუშნუ ნინ}}, ''лушну нин''; {{lang-ka|სვანური ენა}}, ''сванури ена'') — [[јужнокавкаски јазици|јужнокавкаски јазик]] кој се зборува во областа [[Сванетија]] во северозападна [[Грузија]]. Овој јазик сочинува една гранка од јужнокавкаските јазици, додека другата гранка ја сочинуваат [[Картозански јазици|картозанските јазици]]. За сванскиот јазик се верува дека прв се одделил од [[пракартвелски јазик|пракартвелскиот јазик]] во 2 милениум п.н.е.
 
== Особености ==