Разлика помеѓу преработките на „Долно Дреново“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Османлиско Царство: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|
с (/* Население<ref name="nsi">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=1173&ezik=bul=Справка за населението на с. Долно Дряново, общ. Гърмен, обл)
с (→‎Османлиско Царство: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз|)
Селото било основано пред 350-400 години од спојување на три мали населби кои се наоѓале на еден до три километри од денешната местоположба на селото.
 
Во списокот на населби и број на немуслимански домаќинства во вилаетот Неврокоп од [[16 ноември]] [[1636]] година, Долно Дреново {{langјаз|ota|دـيــرنــوﻩﺀ بــزرﻙ}}<ref>{{Наведена книга
| last = Андреев
| first = Стефан